Nastavenie Java Runtime Environment pre neposlušné texty

alebo niekto je kompatibilný, niekto kompatibilnejší

Pokiaľ sa pokúsite spustiť v prostredí Linuxového portu Java Runtime Environment nejakú aplikáciu, ktorá vznikla (napríklad) vo Windowsovom prostredí, môžete zažiť nepríjemné prekvapenie. Rámčeky môžu byť prihrubé, tiene sa vyskytnú tam, kde by nemali, a čo je najhoršie, z písmen vidno vrchnú tretinu a zvyšok je odrezaný okienkom vyhradeným pre daný text.

Keď sa mi to stalo s aplikáciou internetbankingu, ktorá sa tým stala v podstate jediným kusom software, kvôli ktorému by som musel bootovať okienka, skúsil som zopár trikov a oplatilo sa.

Netuším, či nasledovný postup je správny - nepoznám totiž vnútornosti Java Runtime Environment. Výzor aplikácie však jednoznačne závisel na nastavení Motifovských resources, ktoré AWT widgety bez slova prebrali. Po chvíli laborovania som našiel nasledovné nastavenie X resourcov:

! jre uses XApplication class name :-(
!
*marginHeight:	0
*marginWidth:	0
*shadowThickness: 1
*shadowWidth: 0
*borderWidth: 0

Tvorcovia jre zvolili ako meno aplikácie XApplication - trochu zvláštna voľba, ale čo už. Vytvoríme teda niekde súbor XApplication, vyššie uvedené do neho zapíšeme a v skripte, spúšťajúcom našu aplikáciu, nastavíme premennú prostredia XAPPLRESDIR na adresár, v ktorom sa tento súbor nachádza.

Pokiaľ potrebujeme tiež slovenské fonty, jedno z vhodných nastavení pre ulT1mo systémové fonty nájdete tu. Tento súbor treba nakopírovať ako lib/font.properties.sk inštalácie jre (a nezabudnúť nastaviť locale na slovenské). Bratia Česi už nejaké lib/font.properties.cs majú; nakoľko je funkčné, som neskúšal.

Tým je nastavenie ukončené a môžeme skúsiť, či je obľúbená aplikácia funkčnejšia, ako predtým. V mojom prípade nastala výrazná zmena k lepšiemu a ak aj výzor nie je zďaleka ideálny, s aplikáciou sa dá pracovať.

Textové pole pred úpravou vyzeralo takto fuj a po úprave OK

Bratislava, 10. 2. 1999

Stanislav Meduna
stano (AT) meduna.org