Výber a indikácia XKB klávesníc

Vo výbere klávesníc je pekný zmätok. Väčšina používateľov používa v súčasnosti nastavenie XKB klávesníc prostredníctvom XF86Config. To má viacero nevýhod:

Toto sú dôvody, pre ktoré som sa rozhodol vytvoriť balík pre podporu výberu a indikácie klávesníc, ktorý je schopný samostatne fungovať bez zásahu do aktuálnej konfigurácie X11 a ktorý aspoň čiastočne podporuje najpoužívanejšie grafické prostredia.

Cieľmi návrhu bolo:

Výsledný produkt obsahuje implementáciu frameworku pre definíciu a obsluhu XKB klávesníc, definuje spôsob pridávania informácií ku XKB súborom a poskytuje piatich jednoduchých klientov - príkazový riadok, Athena Widgets, Window Maker a dokovateľné applety pre panely KDE a Gnome.

Neočakávajte priveľa - táto verzia má beta kvalitu, bola dôslednejšie testovaná v podstate iba mnou a jedine na RH 6.0/6.2 s glibc 2.1. Na systéme s glibc 2.0 by chodiť mohla, na libc5 o tom dosť pochybujem. Budem ale rád, keď mi výsledky pokusov dáte vedieť.

Je tiež možné, že sa budú meniť formáty konfiguračných súborov, názvy dodávaných máp, pribudnú, ubudnú alebo sa premenujú RPM balíky a.p. Pokiaľ hľadáte balík, ktorý zostane mesiace stabilný, aktuálna verzia pre vás ešte nie je.

Binárne balíky boli vytvorené na systéme Red Hat 6.2. Je preto možné, že s nimi budú na starších systémoch problémy. V takom prípade buď prekompilujte zdrojový balík, alebo použite staršiu verziu.

Dostupné súbory:

Ako obvykle, za nič neručím, podporu neposkytujem a ďalšie tempo vývoja bude pravdepodobne slimačie. Pokiaľ ale máte nápady, komentáre, bugfixy a.p., budem rád, keď mi ich pošlete. Zvlášť by som ocenil patche, ktoré umožnia kompilovateľnosť na čo najväčšom počte platforiem (ja mám prístup iba k RH 6.2 a čiastočne k SuSE 6.3).

Bratislava, 9. 4. 2000

Stanislav Meduna
stano (AT) meduna.org